totop

آموزش نرم افزار اتوکد Auto CAD – قسمت چهارمسه‌شنبه 14, جولای 2020

آشنایی با محیط Auto CAD

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه آموزش نرم افزار اتوکد مناسب رشته های مهندسی معماری, عمران, برق , مکانیک و… ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما طراحی در نرم افزار اتوکد را یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

ادامه توضیح المان ها

با این دستور می توانیدبه حالت های قبلی تصویر و نقشه بر گردید.

نحوه انتخاب

کلیک بر روی

کلیک روی View و سپس zoom و previous

این گزینه امکان اصلاح مشخصات یک یا چند شی را میسر می کند.

نحوه انتخاب:

کلیک روی

کلیک روی Modify و سپس Properties

کلید میان بر

CTRL+L

انتخاب شی یا اشیا مورد نظر و کلیک راست روی آن و انتخاب properties

در زیر برای نمونه به مشخصات یک خط می پردازیم . بدیهی است در مورد اشیای دیگرن و متون نوشتاری, مشخصات با خواص خط متفاوت است.

با انتخاب گزینه ی Properties با یکی از روش های ذکر شده برای یک خط , پنجره ی زیر باز می شود

با کلیک کردن بر روی قسمت کنار آبی کنار پنجره و حرکت دادن آن, محل پنجره تغییر می کند. با کلیک بر روی علامت ضربدر پنجره بسته می شود.

در قسمت General   , مشخصات عمومی اعم از رنگ , لایه , نوع خط و … دیده می شود. در قسمت ۳D Visualization مشخصات سه بعدی شی وجود دارد. در قسمت Geometry مشخصات هندسی خط مورد نظر اعم از مختصات ابتدا و انتها , طول و زاویه و… وجود دارد. همانطور که مشاهده می شود بعضی از مشخصات اشیا قابل تغییر نیستند. عموما مشخصاتی قابل تغییر هستند در مقابل آنها محدوده ی سفید رنگ وجود دارد و خواصی که محدوده ی روبروی آنها خاکستری رنگ هستند قابل تغییر نیستند.

نوار ابزار Drow

برای کشیدن خطوط از این دستور استفاده می شود.

نحوه انتخاب :

کلیک روی

کلیک روی Draw و سپس Line

کلمه ی مورد نیاز برای تایپ : L

با انتخاب این دستور و فعال شدن آن برنامه به چند صورت برای برای شما یک خط رسم می کند.

  • انتخاب دو نقطه ابتدایی و انتهایی خط به صورت دلخواه در صفحه با کلیک کردن در صفحه , نحوه کار به این صورت است که بعد از انتخاب دستور, روی دو نقطه در صفحه ( نقطه ابتدایی و انتهایی) کلیک می کنید تا خطی رسم شود.
  • انتخاب دو نقطه ابتدایی و انتهایی به صورت مطلق با تایپ مقدار آنها در محل Command line وارد کردن نقطه به این صورت است که: X,y ( در دو بعدی) را برای نقطه ی ابتدایی وارد می کنید و سپس مختصات نقطه ی ابتدایی را به همین صورت وارد نمایید.
  • انتخاب نقطه ی ابتدایی به صورت دلخواه و نقطه ی انتهایی به صورت نسبی نقطه ی ابتدایی را به یکی از روش های موجود انتخاب می کنیم , سپس برای نقطه ی انتهایی ابتدا علامت @ را وارد می کنیم . به این صورت نقطه ی ابتدایی و انتخابی ما نقطه ی ۰ و ۰ در نظر گرفته می شود و نقطه ی انتهایی نسبت به آن رسم می شود
  • مختصات قطبی: ابتدا نقطه ی شروع خط را با یکی از روش های گفته شده انتخاب می کنید. سپس در قسمت Command line عبارتی به صورت زیر تایپ می نماییم که عدد اول (۲) طول خط و عبارت دوم (۲۰) زاویه خط با خط افق می باشد.

  • گاهی اوقات لازم است از ابتدای یک خط , مرکز یک دایره , محل تقاطع دو خط , در راس یک چند ضلعی, وسط ضلع یک چند ضلعی و … را به عنوان ابتدا یا انتهای یک خط انتخاب کنیم . برای این کار لازم است از ابزار Object snap استفاده کنیم. البته از Osnap در رسم اشکال مختلف به کار آید.

نحوه انتخاب و روشن کردن

فشار دادن کلید F3

کلیک کردن روی Osnap در نوار ابزار موجود در پایین صفحه ی برنامه

تایپ کلمه ی Osnap

اگر روی Osnap در پایین صفحه کلیک راست نمایید, سه گزینه وجود دارد:

  • On برای روشن کردن و فعال کردن دستور
  • Off برای غیر فعال کردن دستور
  • Settings برای تعریف مشخصات مورد نظر

با تایپ Osnap یا کلیک راست روی osnap و انتخاب Settings پنجره ی زیر باز خواهد شد.

هر کدام از گزینه های موجود در بالا مبین یک حالت گرفتن (Snap) کردن یک نقطه هستند. می توان هر کدام از آن ها را کلیک کردن در مستطیل کنار آن انتخاب یا غیر فعال کرد.

از این فرمان برای رسم خطوط بی نهایت در راستای مورد نظر استفاده می شود.

نحوه انتخاب:

کلیک روی

کلیک روی Draw و سپس Construction line

کلمه مورد نیاز برای تایپ XL

در اینجا آشنایی با نرم افزار اتوکد بخش چهارم به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر آموزش اتوکد می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه های مهندسی معماری , انجام پروژه های مهندسی عمران و… خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

 

نویسنده: زهرا رستمی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی انجام پروژه های برنامه نویسی محفوظ است.