" > کمک های بصری در سیمولینک متلب | همیارپروژه| کمک های بصری در سیمولینک متلب
با ما تماس بگیرید
ساعت : 8 الی 23
09117983709 - 09330859275
(مشاوره و سفارش پروژه)
totop

کمک های بصری در سیمولینک متلبچهارشنبه 30, سپتامبر 2020

انجام پروژه متلب

کمک های بصری در سیمولینک متلب

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه برنامه نویسی متلب ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما کدنویسی در نرم افزار متلب را یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

انجام پروژه متلب

کمک های بصری در سیمولینک

از کمک های بصری زیر می توان جهت ایجاد اطلاعات بیشتر در مورد بلوک های شبیه سازی شده, بهره برد.

رنگهای زمان نمونه برداری در سیمولینک

بر اساس نرخ نمونه برداری از سیستم و اجزای اختصاصی آن, رنگها به طور خودکار به سیستم های دارای زمان نمونه برداری متفاوت نسبت داده می شود.

نوع سیگنال در سیمولینک

بر اساس نوع سیگنال که می تواند به صورت double , Boo lean و… سیگنالها می توانند نشانه گذاری شوند که این امر ما را در تشخیص اینکه هر سیگنال نشاندهنده ی چه چیزی می باشد , یاری خواهد کرد.

ضخامت خطوط در سیمولینک

ضخامت خطوط می تواند بر اساس این مطلب که آنها چه چیزی ( بردار یا اسکالر) را انتقال می دهند, متغیر باشد. خطوط با ضخامت بیشتر مبین انتقال بردارها می باشند . ضخامت حقیقی خطوط را می توان در کنار خط نمایش داد.

ترتیب اجرا در سیمولینک

در برخی موارد دانستن اجزا بلوکها در سیمولینک مفید خواهد بود. این فرمان عددی را کنار هر بلوک قرار می دهد که نشان دهنده ی ترتیب بلوک در اجرای برنامه می باشد . فرمانهای بیان شده در شکل زیر آورده شده است . یک نمونه عملی جهت درک بهتر این فرامین در شکل زیر نشان داده شده است.

متلب همیار پروژه

متلب همیار پروژه

تعیین نمودن پارامترهای شبیه سازی در سیمولینک

اجرای یک فرآیند شبیه سازی در کامپیوتر همواره نیازمند بکار بردن یک شیوه ی عددی جهت حل معادله ی دیفرانسیل مربوطه می باشد . سیستم را می توان به صورت یک سیستم گسسته و یا پیوسته در نظر گرفت که این مطلب بستگی به محتویات درون بلوکها نیز خواهد داشت. زمان شروع و پایان شبیه سازی می تواند تعیین شود. در هنگام تعیین اندازه ی گام , مقدار کمترین و بیشترین اندازه ی گام می تواند انتخاب شود. البته انتخاب اندازه ی گام ثابت همواره توصیه می شود, زیرا موجب تعیین دقیق تعداد نقاط و در نتیجه کنترل کردن اندازه ی بردار داده ها خواهد شد. انتخاب اندازه ی گام شبیه سازی باید بر اساس دینامیک سیستم صورت پذیرد. در یک فرآیند انتقال حرارتی گام زمانی در حد چند ثانیه می باشد, در حالیکه در یک موتور DC گام زمانی در حد چند میلی ثانیه انتخاب می شود.

متلب همیارپروژه

متلب همیار پروژه

مفهوم سخت افزار در حلقه

قسمت Real Time Work Shop(RTW) در نرم افزار سیمولینک امکان اتصال آنرا به هر سخت افزاری میسر می سازد, بنابراین امکان کنترل پذیری سیستم توسط یک زبان برنامه نویسی سطح بالا نظیر متلب-سیمولینک , فراهم خواهد شد. این قابلیت که به آن قابلیت سخت افزار در حلقه ی (HIL) گفته می شود به طور گسترده ای در کنترل سیستم به کار می رود. مفهوم کنترل HIL در شکل زیر نشان داده شده است.

متلب

مثال:

یک مدل درجه ی اول توسط سیستم های تغذیه اطلاعاتی DAC وADC با سخت افزار حقیقی تبادل اطلاعاتی انجام می دهند. سیگنال DAC به یک تحریک کننده فرستاده می شود و سیگنا ADC از یک سنسور به دست می آید.

متلب

چند راهنمایی و ترفند

در اینجا چند راهنمایی جهت استفاده ی هر چه بهتر از سیمولینک آورده شده است.

  • جهت کپی کردن یک بلوک, روی آن کلیک راست کرده و بلوک را به پنجره ی سیمولینک کشیده و رها کنید.

متلب همیار پروژه

  • کتابخانه ها: جهت ایجاد یک بلوک نمونه( جهت استفاده های بدی) , بلوک مورد نظر را با عنوان کتابخانه ی بلوک ها ذخیره سازید. بعدها, می توانید بلوک مورد نظر را از کتابخانه به هر بلوک سیمولینک مورد نظر کپی کنید. تغییر دادن ساختار بلوک و یا پارامترهای آن در کتابخانه ی موجب اعمال این تغییرات روی تمامی بلوک ایی که ممکن است استفاده شوند, خواهند شد. اگر بخواهید ارتباط میان بلوک خاصی را با کتابخانه اش قطع کنید, می توانید روی بلوک کلیک راست کرده و گزینه ی Break Library link را انتخاب نمایید.
  • جهت ایجاد یک شاخه از سیگنال, روی سیگنال مرجع در نقطه ای که می خواهید شاخه ایجاد شود کلیک راست کرده و آنرا به مکان دلخواه بکشید.
  • همواره تمامی پورتهای باز را جهت جلوگیری از پیغام خطای مربوط به پورتهای مرتبط شده, به یک دیاگرام بلوکی متصل کنید . بلوک Ground در کتابخانه ی Sources و بلوک terminator در کتابخانه ی Sinks می توانند جهت اتصال و مهار پورتهای باز استفاده شوند.

 

در اینجا آشنایی با محیط متلب بخش هشتاد و نهم به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر آموزش متلب می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه متلب خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

نویسنده : زهرا رستمی

جهت سفارش پروژه به لینک زیر مراجعه نمایید :
همچنین می توانید برای ارتباط سریعتر با شماره و آیدی تلگرام زیر تماس حاصل کنید :
۰۹۱۲۹۵۴۰۱۲۲ – آیدی تلگرام : @fnalk

از طریق کلیک برروی آیکن های زیر میتوانید پروژه خود را در تلگرام و یا واتساپ برای ما ارسال کنید:

ثبت سفارش در واتس آپ ثبت سفارش در تلگرام

 

 

 

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی پروژه های متلب و پایتون محفوظ است.