" > نحوه تهیه ومراحل مختلف کاربرگ در حسابداری |همیار پروژه|انجام پروژه حسابداری
با ما تماس بگیرید
ساعت : 8 الی 23
09117983709 - 09330859275
(مشاوره و سفارش پروژه)
totop

نحوه تهیه ومراحل مختلف کاربرگ در حسابداریجمعه 06, نوامبر 2020

حسابداری همیار پروژه

نحوه تهیه ومراحل مختلف  کاربرگ در حسابداری

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه آموزش حسابداری ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما رشته حسابداری را یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

آموزش حسابداری

نحوه تهیه ومراحل مختلف کاربرگ در حسابداری

مفهوم کاربرگ

کاربرد ورق ستون بلند شده ای است که به منظور فراهم آوردن اطلاعات لازم برای اصلاح حسابها، تنظیم صورتهای مالی و بستن حسابها در پایان سال مالی تهیه می شود. کاربرگ جایگزین صورتهای مالی نیست و به عنوان نتیجه نهایی کار حسابداران نیز ارائه نمی‌شود بلکه وسیله‌ای است که جمع آوری اطلاعات لازم را برای تهیه صورتهای مالی و ثبت عملیات مربوط به اصلاح و بستن حسابها تسهیل می کند. کاربرد جز مدارک رسمی یا دائمی حسابداری به شما نمی آید و معمولاً با مداد نوشته می شود. هر اشتباهی را در آن می توان قبل از تهیه صورتهای مالی پایان دوره به آسانی اصلاح و برطرف کرد.

کاربرد به بخش های زیر تقسیم می شود

۱ : تراز آزمایشی

۲: اصلاحات

۳: تراز آزمایشی اصلاح شده

۴ :ترازنامه

مراحل تهیه کاربرگ

عنوان کاربر وارد زیر است که به ترتیب در سه سطر نوشته می‌شود

نام شرکت: شرکت کال توس

نام فرم: کاربرگ

دوره زمانی که کاربرگ برای آن مدت تهیه می شود.

  بخش تراز آزمایشی

حسابداران معمولاً برای صرفه جویی در وقت تراز آزمایشی پایان دوره را در کاربرگ می نویسند. یعنی نام و مانده حساب ها را مستقیم از دفتر کل به ستون های بدهکار و بستانکار بخش تراز آزمایشی کاربرگ منتقل می نمایند.

 بخش اصلاحات

اصلاحی به  همان ترتیبی که در دفتر روزنامه ثبت می شوند باید در ستون های بخش اصلاحات کاربرگ درج گردد. ستونهای بخش اصلاحات کاربرگ برای جمع‌آوری و ثبت این اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد.

 پخش تراز آزمایشی اصلاح شده

در این مرحله ارقام مندرج در بخش تراز آزمایشی با ارقام مندرج در بخش اصلاحات به صورت افقی جمع جبری شده و مانده های صحیح در بخش تراز آزمایشی اصلاح شده نوشته می شود. اگر حسابی در بخش تراز آزمایشی مانده بدهکار داشته و در بخش اصلاحات بدهکار شده باشد، این دو رقم با هم جمع می شود. اگر حسابی در بخش تراز آزمایشی مانده بدهکار داشته و در بخش اصلاحات بستانکار شده باشد رقم بستانکار از رقم بدهکار کسر می گردد. اگر حسابی در بخش تراز آزمایشی مانده بستانکار داشته و در بخش اصلاحات بستانکار شده باشد، این دو رقم با هم جمع می شود. اگر حسابی در بخش تراز آزمایشی مانده بستانکار داشته و در بخش اصلاحات بدهکار شده باشد رقم بدهکار از بستانکار کسر می گردد.

 مانده گیری کاربرگ

بعد از این که مانده تمام استانها از بخش تراز آزمایشی اصلاح شده به بخشهای سود و زیان و ترازنامه نقل شد، ستون‌های بخش سود و زیان و ترازنامه جم زده می‌شود و سود و زیان خالص دوره از ما به تفاوت جمع دو ستون بدهکار و بستانکار بخش سود و زیان به دست می آید. اگر نتیجه عملیات شرکت زیان باشد، در بخش سود و زیان جمع ستون بدهکار( هزینه ها) بیشتر ستون( درآمدها) خواهد شد. بعد از تعیین سود یا زیان در بخش سود و زیان کاربرگ و انتقال آن به بخش ترازنامه، جمع عمودی ستون های بدهکار و بستانکار بخشهای سود و زیان و ترازنامه تعیین و زیر آن دو خط موازی کشیده می شود.

 

در اینجا آشنایی با رشته حسابداری بخش یازدهم به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر رشته حسابداری می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه های حسابداری خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

نویسنده : زهرا رستمی

جهت سفارش پروژه به لینک زیر مراجعه نمایید :
همچنین می توانید برای ارتباط سریعتر با شماره و آیدی تلگرام زیر تماس حاصل کنید :
۰۹۱۲۹۵۴۰۱۲۲ – آیدی تلگرام : @fnalk

از طریق کلیک برروی آیکن های زیر میتوانید پروژه خود را در تلگرام و یا واتساپ برای ما ارسال کنید:

ثبت سفارش در واتس آپ ثبت سفارش در تلگرام

 

 

 

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی پروژه های متلب و پایتون محفوظ است.