" > منحنی های چند تایی در متلب | همیارپروژه | آموزش متلب| انجام پروژه متلب
با ما تماس بگیرید
ساعت : 8 الی 23
09117983709 - 09330859275
(مشاوره و سفارش پروژه)
totop

منحنی های چند تایی در متلبچهارشنبه 19, آگوست 2020

انجام پروژه متلب

آشنایی با محیط Matlab

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه برنامه نویسی متلب ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما کدنویسی در نرم افزار متلب را یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

انجام پروژه متلب

منحنی های چند تایی: حساسیت شکاف برای فولاد

اکنون با توجه به ضریب حساسیت شکاف, q را در بازه ی زیر رسم می کنیم.

متلب

رسم می نماییم. جهت خواناتر کردن برنامه, تابعی برای داده هایی که باید بردازش شوند, ایجاد می کنیم , بنابراین:

متلب معادله

برنامه ی زیر شامل دو قسمت می شود. اولین قسمت ضرایب چند جمله ای درجه ی چهار که جهت برازش این داده ها استفاده می شود را بدست می آورد و سپس نقاط متناظر با این داده ها و چند جمله ای که این نقاط را برازش می کند, را ترسیم می نماید. قسمت دوم از چند جمله ای های بدست آمده در قسمت اول جهت ایجاد خانواده ای از منحنی ها که نشاندهنده ی حساسیت شکاف , q , بر حسب شعاع شکاع شکاف برای چندین مقدار از مقاومت نهایی فولاد Su می باشند, استفاده می کند. اجرای این برنامه در شکل زیر نشان داده شده است.

نمودار متلب

متلب نمودار

کدنویسی متلب

تابع meshgrid دو ماتریسبا ابعاد ۸۰*۶ ایجاد می کند که سطر های آن همان مقادیر r و ستونهایش مقادیر Su می باشند. از آنجا که دستورات در تابع inline تحت عنوان notch با استفاده از علامت نقطه نوشته شده اند, می توانیم این ماتریسهای را بعنوان آرگومانهای مناسب آنها وارد کنیم. ترسیم خطوط مشخص کننده ی منحنی ها, توسط آخرین تابع Plot انجام می شود. در اینجا تکنیک مشابهی که قبلا جهت کشیدن یک سری از خطوط مستقیم مقطع استفاده گردید, استفاده می کنیم. اما توجه کنید که مجبوریم تا بردار

متلب

را از شکل ستونی به سطری تبدیل می کنیم. جهت قرار دادن متن در انتهای این خطوط, برداری متشکل از مختصه های x وy متناظر با متن داده شده توسط تبدیل کردن ستون اول

متلب

به یک رشته با استفاده از تابع

متلب

ایجاد می کنیم. هر عنصر دیگر ncs با افزایش زیر نویس گام ۲ قابل دستیابی خواهد بود.

منحنی های چندتایی با محور های y متفاوت: تابع plotyy

دو کمیت بدون بعد, نسبت فشار و نسبت دما که هر یک تابعی از نسبت ارتفاع می باشند را در نظر بگیرید . فرض نمایید این نسبت ها به واسطه رابطه زیر محاسبه می شوند.

متلب

 

برنامه ی زیر نشان می دهد که چگونه می توان این دو نسبت را در بازه ی زیر روی یک نمودار برچسب گذاری شده توسط تابع Plotyy ترسیم نمود.

متلب

پس از اجرا نمودن برنامه شکل زیر حاصل خواهد شد.

متلب تابع

متلب

نمودار متلب

تابع Plotyy تک تک منحنی ها را رسم می نماید و مقادیر اندازه شده ی صحیح برای هر یک از آنها را باز می گرداند, که این کار توسط نسبت دادن محور عمودی سمت چپ به اولین جفت متغیرها در آرگومان های تابع Plotyy و نسبت دادن مقادیر محور عمودی سمت راست به دومین جفت از متغیرا انجام می شود. به هر حال کاربر می تواند محور عمودی سمت چپ را تنها با استفاده از تابع Ylabel برچسب گذاری کند. همچنین تابع Plotyy به کاربر اجازه نمیدهد تا نوع خط را برای هر یک از منحنی ها انتخاب کند. لذا جهت برچسب گذاری محور عمودی سمت راست و اینکه بتوان به هر منحنی ویژگی های خاص خودش را نسبت داد, از شکلی از تابع Plotyy که در برنامه استفاده شده است بهره برده ایم. کمیت ax(1) و ax(2) به ترتیب دستگیره های محورهای سمت راست و چپ می باشند. کمیتهای h1 و h2 همانطور که به ترتیب ظاهر شدنشان در دستور Plotyy آمده اند, دستگیره های منحنی های اول و دوم می باشند. تابع set در اینجا جهت تعیین مشخصات Marker که مبین خصوصیات دستگیره می باشد , استفاده می شود. اولین تابع set , نقاط ترسیم شده را به صورت مربع هایی نشان می دهد. در دومین تابع set , نقاط ترسیم شده به صورت مثلث هایی که نوک آنها به طرف چپ است , نشان داده می شود. عبارت Rotation در اولین دستور Text , متن را به اندازه ی ۹۰  درجه می چرخاند.

خواندن مقادیر عددی از روی نمودارها: تابع ginput

نرم افزار متلب دارای این قابلیت است که می تواند مولفه های (x,y) را مستقیما از روی یک نمودار توسط تابع ginput ذخیره کند. این تابع می تواند مستقیما در پنجره ی فرمان متلب تایپ شود و یا بخشی از یک برنامه باشد. در این قسمت نحوه ی استفاده از این تابع را در قالب برنامه ای که از تابع Damp sin wave استفاده می کند نشان خواهیم داد. هدف ما تعیین دوره تناوب میرا شده از روی نمودار با استفاده از میانگین نقاط متوالی مربوط به ماکزیمم محلی دامنه و میانگین نقاط متوالی صفرها ی تلاقی تابع خواهد بود. سپس این مقادیر متوسط بدست آمده , با مقادیر تحلیلی بدست آمده در ذیل با پریود T مقایسه خواهند شد.

متلب

که در ان ۴ ضریب میرایی بدون بعد می باشد. این تابع معمولا به شکل زیر استفاده می شود.

متلب معادله

که در آن x وy بردارهایی شامل مقادیر متناظر با محورهای مختصات مکان نما روی شکل در مکانی که کلیک چپ ماوس فشرده شوند, خواهند بود. مکان نما می تواند به تعداد دفعات دلخواه اطلاعات مختصاتی نقاط را دریافت نماید. پس از اینکه امکان آخرین نقطه ثبت شد, کاربر باید کلید Enter را فشار دهد. جهت برخورداری از کیفیت خوب گرافیکی در هنگام استفاده از این روش کاربر باید پنجره ی گرافیکی را قبل از اجرای این عملیات به حداکثر برساند. اگر رابطه زیر برقرار باشد:

متلب

در اینصورت برنامه زیر را خواهیم داشت:

متلب

پس از اجرای برنامه ی فوق و بدست آوردن پنج داده ی مربوط به نقاط تلاقی صفر خواهیم داشت:

متلب

پس از بدست آوردن پنج داده ی مربوط به نقاط ماکزیمم محلی , خروجی زیر را بدست می آوریم.

متلب

متلب

متلب

 

در اینجا آشنایی با محیط متلب بخش هشتاد به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر آموزش متلب می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه متلب خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

 

نویسنده: زهرا رستمی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی پروژه های متلب و پایتون محفوظ است.