" > مفهوم هزینه در حسابداری | هیار پروژه | انجام پروژه حسابداری | مفهوم هزینه در حسابداری
با ما تماس بگیرید
ساعت : 8 الی 23
09117983709 - 09330859275
(مشاوره و سفارش پروژه)
totop

مفهوم هزینه در حسابداریچهارشنبه 04, نوامبر 2020

حسابداری همیار پروژه

مفهوم هزینه در حسابداری

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه آموزش حسابداری ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما رشته حسابداری را یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

آموزش حسابداری

مفهوم هزینه در حسابداری

هزینه، بهای تمام شده کالای فروش رفته و خدمات انجام شده به  منظور کسب درآمد است.

هزینه مخارجی است که برای درامد، پرداخت یا واقع شده است و از طریق بهای تمام شده دارایی ها  یا خدماتی که در یک دوره مالی به مصرف میرسد و یا مورد استفاده قرار می گیرد، اندازه گیری و در مدارک حسابداری ثبت می شود.

 نحوه ثبت هزینه

چون هزینه موجب کاهش سرمایه می گردد، نحوه ثبت افزایش و کاهش آن عکس حساب سرمایه است.

 تشریح فرض تعهدی

فرض تعهدی ناظر بر نحوه شناخت و هزینه ها و به تبع بر اصل تحقق درآمد و اصل مقابله  با درآمدها  با هزینه ها ( اصل تطابق) می باشد.

بر اساس فرض تعهدی اگر و نقد وصول شده باشد ولی درآمد تحقق نیافته باشد، نمی توان درآمد را شناسایی کرد. همچنین بر اساس این فرض اگر وجه باید پرداخت شده باشد اما هزینه تحمیل نشده باشد، میتوان هزینه را در دفاتر ثبت نمود.

 اصول تحقیق و درآمد

بر اساس اصل تحقق درآمد ،  زمانی می توانیم درآمد را شناسایی و صبر کنیم که درآمد تحقق یافته یا یاید شده باشد. فرایند کسب سود عبارت از مجموعه ای از عملیات است که از خرید مواد اولیه و سایر عوامل تولید تا تبدیل آنها به کالای ساخته شده و نهایتاً فروش محصولات و دریافت وجه آنها را در بر می گیرد. بنابراین در هر زمانی قبل از فروش محصول چنانچه وجهی دریافت شود، نمی توان آن را به عنوان درآمد ثبت نمود. بلکه این گونه دریافت ها نوعی بدهی است که تحت عنوان پیش دریافت ثبت می شود.

 اصل مقابله درآمد با هزینه ها یا اصل تطابق

به منظور کسب درآمد هزینه هایی را در طول دوره مالی متحمل می شود. برای تعیین سود و زیان خالص باید هزینه های انجام شده در یک دوره مالی از درآمد تحقق یافته در همان دوره کسر شود. طبق اصل مقابله هزینه ها با درآمد یا اصل وضع هزینه های یک دوره از درآمد همان دوره، هنگامی که یک رویداد معین هم بر درآمد و هم بر هزینه اثر میگذاری  هر دو جنبه این رویداد باید در همان دوره مالی شناسایی و ثبت شود.

پیش دریافت درآمد

زمانی می‌توان درآمد را شناسایی کرد که فرایند کسب سود تکمیل شده باشد همچنین بیان گردید که معمولاً موقع فروش کالا یا اجرای خدمات فرایند کسب سود را تکمیل شده فرض می کنن بنابراین در هر  قبل از فروش محصول یا اجرای خدمات چنانچه وجه دریافت شود نمی توان آن را به عنوان درآمد صرف نمود بلکه اینگونه دریافت ها نوعی بدهی هستند که در حسابی به نام( پیش دریافت) ثبت می شود.

 پیش پرداخت هزینه

چنانچه وجوه پرداختی مربوط به مخارج ای باشد که منفعت حاصل از آن به دوره‌های آتی تسریع پیدا  کند تحت عنوان یک دارایی به نام پیش پرداخت خواهند شد. پرداخت آن معمولاً مخارج انجام شده ای است که مورد استفاده قرار نگرفته است.

 اصلاح و تعدیل حسابها

  حسابهای موقت

شامل حسابهای  درآمد و هزینه و برداشت که در پایان دوره مالی بسته می شوند. این حساب ها را به استثنای برداشت، حسابهای سود و زیانی نیز می گوید. حسابهای دفتر کل را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

۱ حساب های دائمی

۲حسابهای موقت

حساب های دائمی

شامل حسابهای دارایی، بدهی و سرمایه که مانده  آنها به دوره مالی بعد نقل می شود. این حساب‌ها را حسابهای ترازنامه ای نیز می گویند. اصلاح و تعدیل حسابهای دفتر کل در پایان دوره مالی و به منظور اصلاح، تعدیل و به هنگام کردن( روز رساندن) مدارک حسابداری انجام میشود. ثبت های اصلاحی معمولاً در پایان دوره مالی ثبت می شود و شامل موارد زیر می باشد:

۱: اصلاح پیش دریافتهای درامد

۲: اصلاح پیش پرداخت های هزینه

۳: درآمدهای  و هزینه های تحقق یافته ثبت نشده تا پایان سال مالی

۴: ثبت هزینه استهلاک دارایی

در اینجا آشنایی با رشته حسابداری بخش هفتم به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر رشته حسابداری می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه های حسابداری خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

 

نویسنده : زهرا رستمی

جهت سفارش پروژه به لینک زیر مراجعه نمایید :
همچنین می توانید برای ارتباط سریعتر با شماره و آیدی تلگرام زیر تماس حاصل کنید :
۰۹۱۲۹۵۴۰۱۲۲ – آیدی تلگرام : @fnalk

از طریق کلیک برروی آیکن های زیر میتوانید پروژه خود را در تلگرام و یا واتساپ برای ما ارسال کنید:

ثبت سفارش در واتس آپ ثبت سفارش در تلگرام

 

 

 

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی پروژه های متلب و پایتون محفوظ است.