" > مدیریت پنجره فرمان متلب | همیار پروژه | مدیریت پنجره فرمان متلب
با ما تماس بگیرید
ساعت : 8 الی 23
09117983709 - 09330859275
(مشاوره و سفارش پروژه)
totop

مدیریت پنجره فرمان متلبشنبه 03, اکتبر 2020

انجام پروژه متلب

مدیریت پنجره فرمان متلب

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه برنامه نویسی متلب ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما کدنویسی در نرم افزار متلب را یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

انجام پروژه متلب

مدیریت پنجره فرمان

متلب برای خوانایی بیشتر حروف و اعدادی که در پنجره ی فرمان ظاهر می شوند, چند گزینه توسط تابع format ارائه می دهد. که تابعی که در زیر نشان داده شده است , دارای کاربرد بیشتری می باشد:

Format compact

و

Format long e

اولی بیشتر فضاهای خالی را حذف می کند و دومی کلید دوگانه ای جهت تبدیل فرمت پیش فرض ۵ رقم به فرمت ۱۶ رقم به انضمام ۳ رقم جهت می توان می باشد. دستور format long e جهت اصلاح متن هایی بکار می رود که اعداد حاصل از آنها در یک بازه ی کوچک و یا نسبتا وسیع تغییر می کند. متن هایی به کار می رود. که اعداد حاصل از آنها در یک بازه ی کوچک و یا نسبتا وسیع تغییر می کند برای بازگشت به تنظیمات پیش فرض باید عبارت زیر را تایپ نمود.

Format short

برای تعیین فونت, اندازه,  یا شیوه ی تایپ که در پنجره ی فرمان متلب ظاهر می شود ابتدا منوی file و سپس گزینه ی preferences را انتخاب می کنیم. در ین پنجره گزینه ی command wkndow font را انتخاب کرده و اصطلاحات لازم را انجام می دهیم. دو ورودی کاربردی توسط صفحه کلید به وسیله همزمان فشردن ctrl و c و نیز همزمان فشردنp  ctrl , عملکرد ^P قرار دادن آخرین ورودیهای تایپ شده از صفحه کلید در پنجره ی فرمان متلب می باشد, که با فشردن کلید enter کامل می شود. همچنین قبل از فشردن کلید enter کاربر می تواند عبارات را اصلاح کند. اگر کلید enter فشار داده نشود و بجای آن ^P مجددا ^P وارد شود, آنگاه ورودیهای بعدی که اخیرا تایپ شده اند, جایگزین ورودیهای قبلی می شوند. نتایج مشابه را با استفاده از کلید های بالابر یا پایین بر نیز می توان بدست آورد.^C جهت متوقف کردن یا خروج از حالت توقف یک برنامه یا تابع در حال اجرا بکار می رود.

خروجی توابع و برنامه ها در پنجره فرمان

چنانچه کاربر بخواهد مقادیر عددی یا یک سری از اعداد به شکل بردار یا ماتریس را در پنجره فرمان متلب وارد نماید , برنامه و یا تابع به صورت عبارت زیر خواهد بود:

VariableName = input (‘any message’)

که در اینجا input یکی از توابع متلب می باشد و پیام داخل پرانتز در پنجره ی فرمان نشان داده خواهد شد. پس از اجرای این فرمان و ورود داده ها, کلید enter را فشار داده, مقدار وارد شده. به متغیر مربوطه نسبت داده خواهد شد. شیوه های دیگر وارد کردن داده ها در ادامه توضیح داده خواهد شد. از طرفی دو روش برای گرفتن نتایج برنامه و نمایش آنها در پنجره ی فرمان وجود دارد. یک روش پاک کردن علامت نقطه ویرگول (;) در انتهای عبارت می باشد . در این حالت مطلب نام متغیر را به همراه علامت تساوی در پنجره ی فرمان ارائه می دهد و سپس به خط بعدی رفته و مقادیر متغیر را نشان می دهد. این شیوه در هنگام غلط زدایی کاربرد بسیار دارد. هنگامی که می خواهیم مقادیر خروجی را برای وضوح با شرح بیشتری نمایش دهیم, می توان از یکی از دو دستور:

Disp

و یا

Fprintf

استفاده نمود.

راهنمای حین کار

نرم افزار متلب قابلیتهای یک راهنمای حین کار را دارااست که می توان به چند طریق به آن دسترسی یافت. یک روش, کلیک کردن روی آیکن علامت سوال در نوار ابزار می باشد. این آیکن پنجره ی Help را باز می کند.که باید پس از هر بار استفاده به مینی مایز شود تا پنجره ی فرمان و پنجره ی پردازشگر لغت قابل دسترسی باشد. روش دیگر تایپ عبارت زیر در پنجره ی فرمان است.

Help FunctionName

که FunctionName نام تابعی است که اطلاعات در مورد آن نیاز است.

روش سوم انتخاب Help Desk(HTML) از منوی Help می باشد که سیستم جستجو گر شبکه ی کامپیوتر را فعال می کند تا توصیف کامل تری از دستور نمایش داده شود. همچنین این شکل از اطلاعات از طریق کلیک کردن روی آیکن علامت سوا در پنجره ی فرمان و انتخاب گزینه ی Go to Help Desk در پنجره ی راهنمای متلب قابل دستیابی خواهد بود.

شکل اساسی دستورات در متلب

تمام متغیرها در متلب به جز متغیر هایی که به وسیله جعبه ابزار سیمولینک استفاده می شوند باید قبل از استفاده در عبارات محاسباتی , مقدار دهی گردند . تایپ کردن نشانه ی متغیر علامت مساوی و مقادیر عددی و سپس فشردن کلید enter کار مقدار دهی را انجام می دهد.

بنابراین اگر بخواهیم p=7.1  , x=4.92  وk=-1.7 باشد, آنگاه باید عملیات زیر را در پنجره ی فرمان انجام دهیم.

متلب

 

 

در اینجا آشنایی با محیط متلب بخش نودم به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر آموزش متلب می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه متلب خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

 

 

جهت سفارش پروژه به لینک زیر مراجعه نمایید :
همچنین می توانید برای ارتباط سریعتر با شماره و آیدی تلگرام زیر تماس حاصل کنید :
۰۹۱۲۹۵۴۰۱۲۲ – آیدی تلگرام : @fnalk

از طریق کلیک برروی آیکن های زیر میتوانید پروژه خود را در تلگرام و یا واتساپ برای ما ارسال کنید:

ثبت سفارش در واتس آپ ثبت سفارش در تلگرام

 

 

 

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی پروژه های متلب و پایتون محفوظ است.