" > فعالیت های ساختار شکست پروژه- آموزش نرم افزار MSP ( مهندسی صنایع)-جلسه 7 | همیارپروژه
با ما تماس بگیرید
ساعت : 8 الی 23
09117983709 - 09330859275
(مشاوره و سفارش پروژه)
totop

فعالیت های ساختار شکست پروژه- آموزش نرم افزار MSP ( مهندسی صنایع)-جلسه ۷چهارشنبه 02, سپتامبر 2020

انجام پروژه مهندسی صنایع- سفارش پروزه مهندسی صنایع - انجام پروژه MSP - سفارش پروژه MSP - آموزش گام به گام MSP - پروژه MSP

فعالیت های ساختار شکست پروژه در MSP

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه آموزش نرم افزار MSP مناسب رشته مهندسی صنایع ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما نرم افزار های مناسب رشته صنایع را یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

مهندسی صنایع همیار پروژه

ادامه فعالیت های ساختار شکست پروژه

تنظیمات مربوط به این پنجره به شرح زیر می باشد:

Project Code Prefix که برای اضافه کردن یک پیشوند به کدهای WBS استفاده می شود, به تعداد سطوح شکست ساختار شکست که از پیش برای پروژه تعیین نموده اید در بخش Level سطوح ساختار شکست را زیر هم تعریف کنید.

برای هر سطح قسمت Sequence نشان دهنده نوع کاراکتری است که سطح مورد نظر تعریف می کند این بخش به ترتیب شامل اعداد, حروف بزرگ , حروف کوچک و کاراکترهای صفحه کلید می شود , طول کد از طریق Lengh و جدا کننده هر سطح با سطح بعدی از طریق Separator انجام می گیرد. در صورتی که گزینه generate WBS for newtask فعال باشد کد WBS برای فعالیت های جدید تولید می شود در زمان سازماندهی فعالیت ها در سطوح WBS می توان با راست کلیک بر روی سر ستونها در نمای گانت ستون WBs را مشاهده نمود.

علاوه بر فعالیت های اصلی (summary Task) و زیر فعالیت ها (sub Task) نوع دیگری از فعالیت ها نیز وجود دارد که به آنها Milestone اطلاق می گردد.

Milestone یک رویداد مهم در پروژه مانند آغاز یک فاز خاص , عقد یک قرار داد مهم , تحویل یک قلم مهم و یا موارد مشابه می باشد که شما در مسیر پیگیری و کنترل اجرای پروژه می خواهید آنها را به صورت خاص نشانه گذاری نمایید, برای اینکه یک فعالیت را به عنوان Milestone قرار دهید بر روی آن دوبار کلیک نمایید صفحه Task Information گشوده می شود. تب ( زبانه) Advanced را انتخاب کنید در انتهای صفحه, بر روی مربع مقابل گزینه Mark task as Milestone کلیک نمایید تا علامت تیک در آن درج شود سپس بر روی دکمه Ok کلیک نمایید فعالیت مذکور به عنوان Milestone تعیین شده و در نمای گانت چارت علامتی به شکل لوزی مقابل این فعالیت رسم شده است.

نوع دیگری از فعالیت ها در MSProject وجود دارند که دارای ماهیتی تکراری می باشند به عنوان مثال جلسات هفتگی با کارفرمای پروژه به عنوان یک فعالیت تکراری مطرح می گردد, برای ایجاد فعالیت های تکراری در پروژه از منوی Insert گزینه Recurring Task را انتخاب نمایید به این ترتیب پنجره زیر نمایش داده می شود در این پنجره نام فعالیت , زمان و الگوی تکرار را برای فعالیت وارد نمایید.

مهندسی صنایع

تخمین زمان فعالیت ها

پس از سازماندهی فعالیت ها بر اساس WBS مورد نظر , حال می بایست اطلاعات مربوط به مدت زمان انجام هر یک از فعالیت ها را وارد نمود. همانگونه که در مبحث تخمین زمان, در بخش مدیریت زمان پروژه , آموخته اید روشهای مختلفی برای تخمین زمان فعالیتها وجود دارد معمولا مدت زمان فعالیت ها به یکی از چهار روش زیر تخمین زده می شود

  • قضاوت کارشناسانه
  • برآورد قیاسی
  • محاسبه بر اساس روشهای زمان سنجی
  • روش سه نقطه ای

 

معمولا از روشهای متداول ارزیابی زمان یا زمان سنجی برای تخمین زمان پروژه ها استفاده نمی شود زیرا این روشها معمولا برای کارهای تکراری به کار رفته و نیاز به یک تعداد ” نمونه ی مشاهده”دارد در حالی که پروژه ها, ماهیتی غیر تکراری دارند به همین دلیل باید از روشهای دیگری جهت تخمین زمان فعالیت های پروژه استفاده کرد.

قضاوت کارشناسانه:

معمولا بر آورد مدت زمان فعالیت ها, به دلیل وجود عوامل مختلف موثر در انجام آنها مشکل است. لذا برای تسهیل در برآورد زمان فعالیت ها, نظرات و قضاوت های کارشناسانه که از اطلاعات و سوابق پیشین الگو گرفته اند, مورد استفاده قرار میگیرند. در صورت عدم دسترسی به چنین کارشناسی هایی, برآوردها اساسا نا مطمئن و پر مخاطره اند.

برآورد قیاسی:

منظور از برآورد قیاسی که به آن ” برآورد از بالا به پایین” نیز گفته می شود, استفاده از مدت زمان واقعی انجام فعالیت مشابه که پیش از این انجام شده است, می باشد در برآورد مدت زمان اجرای پروژه, هنگاهی که حجم محدودی از اطلاعات مفصل و مشروع , در مورد پروژه وجود دارد, رویه مذکور مورد استفاده قرار می گیرد. برآورد قیاسی, نوعی قضاوت کارشناسانه می باشد. برآورد قیاسی, بیشتر زمانی قابل اعتماد است که فعالیت های پیشین, کاملا شبیه فعالیت مورد نظر باشند. و افراد تهیه کننده این برآورد ها, از تخصص لازم برخوردار باشند.

روش سه نقطه ای:

در این روش برای هر فعالیت سه زمان به صورت خوشبینانه (Optimistic) , بدبینانه (Pessimistic) و محتمل یا Expected در نظر گرفته می شود و زمان تقریبی فعالیت با استفاده از رابطه زیر محاسبه می گردد.

برای دستیابی به نوار ابزار Pert از بخش View گزینه Toolbars و سپس Pert Analysis را کلیک کنید به این ترتیب نوار ابزار زیر نمایش می یابد.

مهندسی صنایع

گزینه Pert Entry sheet از نوار ابزار فیلدهای مربوط به زمانهای خوشبینانه و بدبینانه و محتمل را به نمای گانت اضافه می نماید, با استفاده از گزینه Set pert Weight می توان وزن اختصاص داده شده به زمانها را ویرایش نمود, پس از وارد کردن مقادیر زمانی با استفاده از گزینه Calculation Pert زمان اصلی از طریق فرمول محاسبه شده و جایگزین زمان موجود در فیلد Duration می شود.

در اینجا آشنایی با نرم افزار MSP بخش هفتم به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر آموزش MSP می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه های مهندسی صنایع و انجام پروژه نرم افزار MSP خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

 

نویسنده: زهرا رستمی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی پروژه های متلب و پایتون محفوظ است.