با ما تماس بگیرید
ساعت : 8 الی 23
09117983709 - 09330859275
(مشاوره و سفارش پروژه)
totop

طرح کنترلی MPPT برای سیستم توربین بادی با استفاده از جبرانگر عصبیچهارشنبه 14, آوریل 2021

متلب همیارپروژه

طرح کنترلی MPPT برای سیستم توربین بادی با استفاده از جبرانگر عصبی

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه برنامه نویسی متلب ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما کدنویسی در نرم افزار متلب را رایگان یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

انجام پروژه متلب

سیستم توربین بادی با استفاده از جبرانگر عصبی

در ابتدا با استفاده از داده ها و روابط اشاره شده ، داده های لازم برای train  نمودن یک شبکه عصبی Layer recurrent را تولید می نماییم (کد Data.m) سپس با استفاده از جعبه ابزار شبکه عصبی MATLAB عملیات تعریف و آموزش شبکه عصبی مذکور را ترتیب می دهیم و سپس با دستور gensim شبکه را در محیط simulink ظاهر می سازیم. سپس مدار شکل ۴ را در محیط سیمولینک پیاده می نماییم (فایل SIM.mdl) برای تعیین مقادیر Kp و Ki در کنترل کننده PI از الگوریتم ژنتیک کمک می گیریم. تابع هدف مورد نظر به قرار زیر است:

matlab

تابع مذکور در gaexcost.m پیاده شده است. مقدار t0 برابر  ۰۴/۰ در نظر گرفته شده است. برای بهینه سازی آن از تابع degademo که بر اساس الگوریتم ژنیتک نقاط ماکزیمم تابع هدف را در یک دامنه داده شده می­یابد، به صورت زیر استفاده می نماییم:

matlab

در دستور فوق،آرگومان اول آن تابع هدف، آرگومان دوم تعداد نسلها، آرگومان سوم تعداد جمعیت و آرگومان آخر دامنه بهینه سازی برای Kp و Ki می باشد که سطح [۱۰۱۰]×[۱۰۱۰]در نظر گرفته شده است. بعد از اجرای دستور، ۵۰ دسته جواب برای مسأله به دست خواهد آمد. البته برای جلوگیری از طولانی شدن زمان اجرای دستور می توان تعداد جمعیت را کمتر در نظر گرفت. بعد از بدست آوردن دسته جوابها از بین آنها مقادیر زیر را برای کنترل کننده PI مورد استفاده قرار داده است:

matlab

قبل از اجرای SIM.mdl ، مقادیر فوق را در workspace قرار می دهیم. سپس فایل مذکور را اجرا می کنیم. نتایج حاصل برای دو دسته ورودی به صورت شکلهای زیر خواهد بود:

الف)تغییر ناگهانی سرعت باد:

matlab

matlab

matlab

matlab

matlab

ب)  تغییر سرعت باد به صورت تابع سینوسی  :

matlab

matlab

matlab

در اینجا آشنایی با محیط متلب بخش صد و بیست و یکم به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر آموزش متلب می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه متلب خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

نویسنده: زهرا رستمی

جهت سفارش پروژه به لینک زیر مراجعه نمایید :
همچنین می توانید برای ارتباط سریعتر با شماره و آیدی تلگرام زیر تماس حاصل کنید :
۰۹۱۲۹۵۴۰۱۲۲ – آیدی تلگرام : @fnalk

از طریق کلیک برروی آیکن های زیر میتوانید پروژه خود را در تلگرام و یا واتساپ برای ما ارسال کنید:

ثبت سفارش در واتس آپ ثبت سفارش در تلگرام


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی پروژه های متلب و پایتون محفوظ است.