" > تخمین زمان فعالیت ها- آموزش نرم افزار MSP ( مهندسی صنایع)-جلسه 8 | همیارپروژه
با ما تماس بگیرید
ساعت : 8 الی 23
09117983709 - 09330859275
(مشاوره و سفارش پروژه)
totop

تخمین زمان فعالیت ها- آموزش نرم افزار MSP ( مهندسی صنایع)-جلسه ۸پنج‌شنبه 03, سپتامبر 2020

انجام پروژه مهندسی صنایع- سفارش پروزه مهندسی صنایع - انجام پروژه MSP - سفارش پروژه MSP - آموزش گام به گام MSP - پروژه MSP

فعالیت های ساختار شکست پروژه در MSP

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه آموزش نرم افزار MSP مناسب رشته مهندسی صنایع ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما نرم افزار های مناسب رشته صنایع را یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

مهندسی صنایع همیار پروژه

ادامه تخمین زمان فعالیت ها

روشهای دیگری, نظیر حدس و گمان , تخمین بر اساس تجارب گذشته, روش داده های استاندارد, مدت زمان های مبتنی بر کمیت و یا سایر روشهای مشابه جهت تخمین زمان فعالیت های پروژه مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از اینکه مدت زمان هر یک از فعالیت ها را به هر روش مناسب آن , برآورده نمودید این زمانهای برآورد شده را در ستون Duration نمای گانت چارت در مقابل هر فعالیت وارد نمایید.

چند نکته:

نرم افزار MSP به صورت پیش فرض واحد زمانی فعالیت ها را ” روز” در نظر می گیرد, چنانچه بخواهید واحد زمانی پروژه را به واحد دیگری مانند ساعت, هفته, ماه و یا سایر واحدهای زمانی تغییر دهید, مسیر زیر را طی کنید:

از منوی Tools گزینه Options را انتخاب نمایید در صفحه Option روی تب ( زبانه) Schedule کلیک نمایید. در قسمت Duration is entered in واحدزمانی مورد نظر را انتخاب نمایید.

همچنین در هنگام وارد کردن زمانها می توان واحد زمانی مربوط به فعالیت را پس از عدد مربوطه تایپ نمود.

مهندسی صنایع

ایجاد روابط و وابستگی بین فعالیت ها

حال باید نوع ارتباط و وابستگی بین فعالیت ها را تعریف نمود. به طور کلی بین فعالیت ها چهار نوع وابستگی تعریف می شود:

آغاز به آغاز- در این حالت فعالیت B وقتی آغاز می شود که از آغاز فعالیت A حداقل مدت زمانی SaSb گذشته باشد. به طور مثال فرض کنید در یک پروژه جاده سازی , فعالیت A خاک برداری و فعالیت B تسطیح جاده تعریف شده باشند.

در عملیات ساخت جاده, ابتدا باید در قسمت های مرتفع و بلندی, خاکبرداری صورت گرفته و سپس عملیات تسطیح انجام گیرد. در احداث جاده های طولانی, شروع هر دو فعالیت, با یک فاصله زمانی کوتاه امکان پذیر است. مثلا بعد از گذشت ۵ روز از عملیات خاکبرداری, عملیات تسطیح می تواند آغاز گردد.

در این صورت گفته می شود که فعالیت B به صورت آغاز به آغاز به فعالیت A وابسته است.

پایان به پایان:

در این حالت فعالیت B وقتی پایان می پذیرد که از پایان فعالیت A حداقل مدت زمان FaFb گذشته باشد.

به طور مثال فرض کنید که در عملیات تهیه مواد مذاب, فعالیت A و B به صورت زیر باشد:

A : حمل مواد خامی که باید ذوب شوند به سمت کوره و ریختن آنها درون کوره

B :حرارت دادن مواد در کوره

در کوره های بزرگ, مواد خام , به تدریج داخل کوره ریخته شده و هنگامی که آخرین محموله ی مواد در کوره ریخته شد, باید مدت زمان مشخصی ( به عنوان مثال سه ساعت) عملیات حرارت دادت ادامه داشته باشد تا همه ی مواد به خوبی ذوب شوند. در اینصورت وابستگی A وB از نوع پایان به پایان است و گفته میشود که بین پایان فعالیت A تا پایان فعالیت B سه ساعت فاصله ی زمانی نیاز است.

پایان به آغاز- در این حالت, فعالیت B وقتی آغاز می شود که از پایان فعالیت A حداقل مدت زمان FaSb گذشته باشد.

به طور مثال فرض کنید در یک عملیات مونتاژ یک سری قطعات رنگ امیزی شده و سپس به یکدیگر  مونتاژ می گردد. در این عملیات, فعالیت A , رنگ آمیزی قطعات و فعالیت B مونتاژ قطعات تعریف شده اند. بدیهی است که برای انجام عمل مونتاژ, باید مدت زمان مشخصی( مثلا دو ساعت) از پایان رنگ آمیزی (A) بگذرد تا فعالیت مونتاژ (B) بتواند شروع شود.

آغاز به پایان- در این حالت فعالیت B وقتی پایان می پذیرد که از آغاز فعالیت A حداقل مدت زمان SaFb گذشته باشد.

به طور مثال فرض کنید که در جریان تعویض شیفتهای کاری کارکنان فعالیت A و B به صورت زیر تعریف شده باشند.

A : آغاز به کار کنان شیفت صبح

معمولا پس از سپری شدن زمان مشخصی از پایان شیفت شب, کارکنان این شیفت , کارهای لازم را به کارکنان شیفت صبح تحویل داده, پس از اینکه کارکنان شیفت صبح مستقر شده و کار خود را آغاز نمودند, کارکنان شیفت شب می توانند محل کار را ترک نمایند, این حالت وابستگی به ندرت در پروژه ها رخ می دهد.

نرم افزار MSP به صورت پیش فرض نوع پیش نیازی بین فعالیت ها را FS در نظر می گیرد.

در اینجا آشنایی با نرم افزار MSP بخش هشتم به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر آموزش MSP می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه های مهندسی صنایع و انجام پروژه نرم افزار MSP خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

 

نویسنده: زهرا رستمی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی پروژه های متلب و پایتون محفوظ است.