با ما تماس بگیرید
ساعت : 8 الی 23
09117983709 - 09330859275
(مشاوره و سفارش پروژه)
totop

بهبود حفاظت ديفرانسيل ترانسفورماتور مبتني به كمك شبكه هاي عصبي MATLABسه‌شنبه 11, مه 2021

متلب همیارپروژه

بهبود حفاظت ديفرانسيل ترانسفورماتور مبتني بر تكنيك بازدارنده شاري به كمك شبكه هاي عصبي MATLAB

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه برنامه نویسی متلب ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما کدنویسی در نرم افزار متلب را رایگان یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

انجام پروژه متلب

بهبود حفاظت ديفرانسيل ترانسفورماتور مبتني بر تكنيك بازدارنده شاري به كمك شبكه هاي عصبي

حفاظت ديفرانسيل ، يكي از مهمترين روشهاي ترانسفورماتورهاي قدرت مي باشد. اساس حفاظت ديفرانسيل ترانسفورماتور بر مقايسه  جريان هاي اوليه و ثانويه بر حسب پريونيت است و در صورتي كه تفاضل اين دو جريان از مقدار از پيش تعيين شده اي بيشتر باشد، حفاظت ديفرانسيل سبب قطع بريكر ورودي  و بي برق شدن  ترانسفورماتور مي گردد. از آنجايي كه حفاظت ديفرانسيل تحت تاثير فاكتورهاي متفاوتي قرار مي گيرد ، تحقيقات بسياري براي درنظر گرفتن اثر اين فاكتورها و بهبود حفاظت ديفرانسيل انجام گرديده است. در اين ميان بيشترين تلاشها بر تشخيص و تمايز جريان هجومي ترانسفورماتور از ديگر جريان هاي عبوري از ترانسفورماتور ( جريانهاي خطا و غير خطا ) متمركز شده است.

تكنيك هاي مختلف حفاظت ديفرانسيل  ترانسفورماتورها عمدتا به دو نوع روشهاي عمل كننده براساس جريان و روشهاي نيازمند به ولتاژ تقسيم بندي مي شوند. روشهاي عمل كننده بر اساس جريان خود به روش هاي تشخيص بر اساس شكل موج جريان  و حفاظت بازدارنده هارمونيكي [۳ و ۴] دسته بندي مي شود.در روش تشخيص بر اساس شكل موج جريان تعيين حالت خطا و تشخيص آن از هجوم مغناطيسي (كه از مهمترين وظايف حفاظت ديفرانسيلي است) بر اساس مدت زمان مثبت يا منفي بودن جريان ، انجام مي گردد.

در روش حفاظت بازدارنده هارمونيكي ، از ماهيت جريان هجومي كه حاوي هارمونيك هاي جريان است استفاده مي شود. به عنوان مثال اگر هارمونيكهاي زوج از حد معيني فراتر روند ، اين امر بيانگر حالت هجوم مغناطيسي خواهد بود. روشهاي نيازمند به ولتاژ به روشهاي بازدارنده شاري، ماتريس اندوكتانس معكوس ، بازدارنده ولتاژي ، عمل كننده بر اساس مدل ترانسفورماتور و ديفرانسيل توان تقسيم بندي مي گردند.

استفاده از تكنيك هاي هوش مصنوعي از اوايل  دهه ۹۰ در حفاظت سيستم هاي قدرت مطرح شد. در حفاظت ديفرانسيل ترانسفورماتورهاي قدرت نيز  تكنيك  شبكه هاي عصبي مصنوعي و  منطق فازي مطرح  گرديده اند. استفاده از تكنيكهاي مورد نظر مزاياي بسيار زيادي بهمراه خواهد داشت كه از جمله آنها مي توان به عدم نيازمندي به تنظيم رله و عدم نياز به عددي كه بطور مشخص نسبت هارموني دوم به هارموني اول جريان هجومي را نشان دهد (در ترانسفورماتورهاي جديد كه در آنها از هسته هاي با تلفات كم استفاده شده است اين نسبت كم است)، اشاره نمود.

يكي از نكات مهمي كه در مقاله هاي ارائه شده مبتني بر شبكه هاي عصبي در حفاظت ديفرانسيل تا كنون در نظر گرفته نشده است اثر تغيير تپ ترانسفورماتور مي باشد. در اين مقاله اثر تغيير تپ مورد بررسي دقيق قرار گرفته است. نشان داده خواهد شد كه در صورت در نظر گرفتن پارامتر فوق در آموزش و تست شبكه عصبي تشخيص حالات خطا و غير خطاي ترانسفورماتور در حضور اثر تغيير تپ ترانسفورماتور مشكل شده و ساختار شبكه عصبي پيچيده تر مي شود.

الگوريتم مورد استفاده در matlab

تمام الگوريتم هاي مورد استفاده براي حفاظت ترانسفورماتورهاي قدرت از اصول حفاظت ديفرانسيل درصدي استفاده مي نمايند. تفاوت بين تمام الگوريتم‌ها در توانايي آنها در برخورد با حالات وقوع جريان هجومي ترانسفورماتور است. الگوريتم‌هاي مبتني بر روش بازدارنده هارمونيكي تنها از اندازه جريان به عنوان ورودي استفاده مي نمايند. در روشهاي مبتني بر ولتاژ علاوه بر نمونه هاي جريان، نمونه هاي ولتاژ ترمينال ترانسفورماتور نيز به عنوان ورودي الگوريتم مورد استفاده قرار مي گيرند. در اين مقاله براي اولين بار به كمك شبكه هاي عصبي و با تكنيك روش بازدارنده شاري يك حفاظت ديفرانسل براي ترانسفورماتورهاي قدرت ارائه شده است كه قادر به پاسخ گويي به تمام حالات كاري ترانسفورماتور قدرت (حتي بروز دو خطاي همزمان) مي باشد.

در اینجا آشنایی با محیط متلب بخش صد و سی ام به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر آموزش متلب می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه متلب خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

نویسنده: زهرا رستمی

جهت سفارش پروژه به لینک زیر مراجعه نمایید :
همچنین می توانید برای ارتباط سریعتر با شماره و آیدی تلگرام زیر تماس حاصل کنید :
۰۹۱۲۹۵۴۰۱۲۲ – آیدی تلگرام : @fnalk

از طریق کلیک برروی آیکن های زیر میتوانید پروژه خود را در تلگرام و یا واتساپ برای ما ارسال کنید:

ثبت سفارش در واتس آپ ثبت سفارش در تلگرام


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی انجام پروژه های برنامه نویسی محفوظ است.