با ما تماس بگیرید
ساعت : 8 الی 23
09117983709 - 09330859275
(مشاوره و سفارش پروژه)
totop

آموزش نرم افزار MSP ( مهندسی صنایع)شنبه 15, آگوست 2020

مهندسی صنایع همیار پروژه

آشنایی با نرم افزار MSP

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه آموزش نرم افزار MSP مناسب رشته مهندسی صنایع ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما نرم افزار های مناسب رشته صنایع را یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

مهندسی صنایع همیار پروژه

مدیریت پروژه

مدیریت پروژه در سالهای اخیر یکی از بیشترین رشد ها را در حوزه های کاری خود داشته است به صورتی که میزان رشد آن در پنج سال اخیر حدود ۳۰% بوده است . مدیریت پروژه را می توان در مباحثی مانند وظایف و مسئولیت ها , ساختار سازمانی, میزان اختیارات, تصمیم گیری و تصمیم سازی و همچنین مباحث سود آوری سازمانها و شرکت ها پیگیری نمود.

امروزه رویکرد مدیریت پروژه به قدری گسترش یافته, که بقا و ادامه حیات بسیاری از موسسات و شرکت ها به چگونگی و میزان اجرای صحیح پروژه در آنها وابسته است.

در سیر تحولات و رشد رویکرد مدیریت پروژه , در زمینه ی معرفی و گسترش مبانی و مفاهیم مدیریت پروژه و سیستم های برنامه ریزی و کنترل پروژه , تلاش های ارزنده ای انجام شده است. به همراه رشد و توسعه رویکرد مدیریت پروژه , ابزارها و تکنیک های مورد استفاده ی آن نیز رشد و توسعه یافته اند. از جمله ی این ابزار ها , نرم افزار ها می باشند که با توجه به رشد و پیشرفت فناوری اطلاعات و رایانه , تولید و به کارگیری نرم افزار ها نیز رشد چشمگیری داشته است. یکی از نرم افزارهای کاربردی که در فرآیندهای مختلف مدیریت پروژه قابل استفاده است نرم افزار Microsoft project می باشد.این نرم افزار , در فرآیندهای برنامه ریزی و کنترل و در حوزه های مدیریت زمان و هزینه دارای قابلیت های مناسبی است.

هدف از این آموزش:

در این سری آموزشها قصد داریم ابتدا مقدمه ای در مورد نحوه ی تهیه WBS پروژه و پیاده سازی آن در نرم افزار بیان خواهد شد , سپس مبحث های مربوط به زمان بندی فعالیت های پروژه را تشریح می نماییم.و در ادامه مباحث مرتبط ب برنامه ریزی و کنترل منابع و هزینه های پروژه را تشریح و در مورد شاخص های مدیریت ارزش کسب توضیحاتی ارائه می دهیم و در نهایت برخی موارد کاربردی در مورد کنترل ها و گزارشات مورد استفاده در پروژه ها را مطرح خواهیم نمود.

ساختار تقسیم کار:

اتمام موفق پروژه, نیازمند وجود یک برنامه است که در این برنامه تمامی فعالیت ها و تلاشهایی که باید انجام شود تعریف شده, همچنین وظایف و مسئولیت هر فرد در قبال انجام این فعالیت ها و بودجه و زمان لازم برای انجام آنها مشخص می گردد.

آماده سازی ان برنامه بر عهده ی مدیر پروژه و تیم مدیریت پروژه می باشد. این برنامه ریزی به همراه تفصیل و جزئیات آن باید قابل از آغاز اجرا پروژه صورت گیرد. یکی از گام های اساس ایجاد این برنامه تهیه ( ساختار تقسیم کار) یا WBS می باشد.

تعریف ساختار تقسیم کار:

ساختار تقسیم کار به مجموعه ای از کارها و یا فعالیت هایی که برای انجام پروژه ضروری هستند. هر طرح یا پروژه اعم از طرحها یا پروژه های تحقیقاتی , ساختمانی , احداث کارخانه و تولید از طریق مهندسی معکوس , را می توان به صورت مجموعه ای از مراحل مختلف که حاوی فعالیت های متعددی هستند در نظر گرفت. یکی از پایه های اصلی مدیریت پروژه تعریف همین فعالیت ها می باشد. ساختار تقسیم کار , کل طرح یا پروژه را به اجزایی تقسیم می کند که بیانگر واحدهای کاری مشخصی هستند و سیستم مدیریت پروژه حول این فعالیت بنا می گردد. هر پروژه باید با توجه به شرح فعالیت ها ی اصلی و مهم , مشخصه های پروژه و نیز زمانبندی آنها, به زیر فعالیت ها و اجزایی تقسیم گردد که این زیر فعالیت ها باید:

  • قابل مدیریت باشند: به این معنا که بتوان به هر یک از این اجزا منبع و نیروی انسانی اختصاص داد.
  • مستقل باشند: یعنی وابستگی اجزا و وجه اشتراک آنها با یکدیگر حداقل باشد . چنانچه جزئی با جز دیگر دارای وجه اشتراک بود باید آن جز را به اجزا کوچکتری که فاقد وجه اشتراک باشند تقسیم نمود.
  • یکپارچه باشند: اجزا کاری باید به نحوی در نظر گرفته شده باشد که بتوان مجموع آنها را به صورت یکپارچه و به منزله یک بسته ی کلی در نظر گرفت.
  • قابل اندازه گیری باشند: پیشرفت کاری اجزا کاری را باید بتوان بر حسب پیشرفت کاری کل پروژه محاسبه اندازه گیری نمود.

در نهایت, تصویر کامل پروژه , از کنار هم قرار دادن این زیر فعالیت ها حاصل می شود و امکان مدیریت زیر سیستمها و اجزا سازمانی مرتبط با آنها را فراهم می آورد.

به عبارت دیگر, ساختار تقسیم کار, در نهایت پروژه را به تعدادی فعالیت یا بسته کاری که قابلیت زمانبندی, تخصیص منابع و نیروی انسانی , مسئولیت پذیری , ارزیابی و کنترل را دارند تقسیم می نماید. هر بسته کاری یک جز ” اجرایی- کنترلی” است که به کارشناسان متخصص که اصطلاحا ” مدیر بسته کاری” نامیده می شود, واگذار می گردد. مدیر بسته کاری وظیفه دارد, یک هدف خاص قابل اندازه گیری را برای بسته کاری خود تعریف نماید. او همچنین باید شرح تفضیلی , مشخصات کیفی, بودجه, نیروی انسانی و زمان مورد نیاز بسته کاری خود را مشخص نماید.

 

در اینجا آشنایی با نرم افزار MSP بخش اول به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر آموزش MSP  می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه های مهندسی صنایع و انجام پروژه نرم افزار MSP خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

 

نویسنده: زهرا رستمی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی پروژه های متلب و پایتون محفوظ است.