" > آموزش نرم افزار MSP ( مهندسی صنایع)-روش تهیه ساختار تقسیم کار-جلسه4 | همیارپروژه
با ما تماس بگیرید
ساعت : 8 الی 23
09117983709 - 09330859275
(مشاوره و سفارش پروژه)
totop

آموزش نرم افزار MSP ( مهندسی صنایع)-روش تهیه ساختار تقسیم کار-جلسه۴چهارشنبه 19, آگوست 2020

انجام پروژه مهندسی صنایع- سفارش پروزه مهندسی صنایع - انجام پروژه MSP - سفارش پروژه MSP - آموزش گام به گام MSP - پروژه MSP

آشنایی با نرم افزار MSP

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه آموزش نرم افزار MSP مناسب رشته مهندسی صنایع ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما نرم افزار های مناسب رشته صنایع را یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

مهندسی صنایع همیار پروژه

 

ساختار تقسیم کار باید حتما شامل موارد زیر باشد:

 • درخت سلسله مراتبی( سه سطح اول)
 • موارد درخواستی قرار داد
 • اقلام پایانی قرار داد( مواردی که در پایان قرار داد می بایست تحویل مشتری گردد)
 • اطلاعات مورد نیاز
 • وظایف دستور کار
 • الزامات مدیریت به خصوص الزامات مربوط به پیکربندی
 • یک( فرهنگ لغت و اصطلاحات) برای ساختار شکست کار تهیه نموده و تعاریف اصطلاحات مورد استفاده در پروژه را در آن ذکر کنید.
 • الزامات و نیازمندیهای گزارش دهی را تعیین نمایید.
 • ساختار شکست کار باید شامل قرار دادهای جانبی بوده و قابلیت اندازه گیری فعالیت ها را داشته باشد.
 • باید هزینه های کلی یک سطح با جمع هزینه های زی سطح های آن یکسان باشد.
 • ساختار تقسیم کار می تواند دارای ساختار درختی ( سلسله مراتبی) باشد . تقسیم بندی های این ساختار سلسله مراتبی می تواند با ساختار سازمانی شرکت نیز مطابق بوده و به ترتیب دارای بخش, ( دپارتمان و قسمت) , گروه و واحد باشد. روش دیگر برای طراحی ساختار, استفاده از نمودار شبکه ای است که اجزا و فعالیت های پروژه را به صورت شاخه شاخه تقسیم بندی می کند. در روش درختی در سطوح پایینی ساختار تقسیم کار تنها یک واحد مشخص از چاپ سازمانی, مسئول انجام یک فعالیت خاص خواهد بود در حالی که در روش شبکه ممکن است واحد های مختلفی مسئول انجام چندین فعالیت باشند.

برخی شرکت ها یک متدولوژی عمومی برای طراحی سطوح ۱, ۲ , ۳ ساختار تقسیم کار پروژه های خود تهیه نموده اند که در تمامی پروژه های خود آنرا به کار می گیرند و تفاوتهای طراحی ساختار تقسیم کار آنها از سطوح ۴ به بعد می باشد.

به طور کلی سه روش مختلف برای ایجاد ساختار تقسیم کار وجود دارد که در جدول زیر مشخص گردیده است:

انواع روشهای تهیه WBS

WBS

روش ( جریان ) کارها را به سیستم های اصلی خرد می کند, این روش برای پروژه های با مدت زمان کمتر از ۲ سال مناسب است.برای پروژه های طولانی و بزرگتر , از روش چرخه حیات که مشابه روش جریان می باشد استفاده می گردد. روش تشکیلاتی نیز برای پروژه های تکراری که به یکپارچه سازی بین وظایف و واحد ها نیاز کمتر ی است استفاده می شود. روش دیگر تهیه WBS , شکست کار بر اساس اقلام قابل تحول ( دستاوردهای ) پروژه می باشد. به عنوان مثال, پروژه ی ( احداث اسکلت قسمت زیر زمین ساختما) را در نظر بگیرید, در این پروژه سه قلم قابل تحول تعریف شده است که عبارتند از ( گودبرداری) , (فونداسیون) و اسکلت و هر قلم قابل تحویل دارای یکسری فعالیت می باشد که نمودار درختی WBS این پروژه در شکل زیر رسم شده است. نمودار درختی زیر, کلیه فعالیت های مورد نیاز هر یک از وظایف اصلی را در سطوح بعدی نمایش می دهد.

MSP همیار پروژه

 

تا اینجا طرح WBS مربوط به پروژه تهیه گردید حال باید این ساختار را در نرم افزار پیاده نمود

شروع کار با نرم افزار MSProject

در این بخش به منظور درک بهتر نرم افزار در ابتدا مراحل تهیه برنامه زمانبندی و کنترل پیشرفت پروژه شرح ذیل ارائه رائه شده است.

 • تعریف پروژه
 • تعریف تقویم فعالیت ها
 • تعریف منابع
 • تخصیص منابع و تسطیح
 • ایجاد طرح مبنا و نمودار S
 • بروز رسانی فعالیت ها, منابع و هزینه ها
 • تهیه گزارشات پیشرفت دوره و تجریه و تحلیل نتایج

 تعریف پروژه

ابتدا نرم افزار MSP2007 را اجرا نمایید, به طور پیش فرض , نرم افزار نمای ( گانت چارت) را نمایش می دهد. چنانچه نمای گانت چارت قابل مشاهده نیست از منوی View بر روی Gantt Chart کلیک کنید تا نمای گانت چارت ظاهر شود.

ساده ترین روش برای تعریف پروژه استفاده از ابزار Project Guide است, در صورتی که این در زمان باز کردن نرم افزار این بخش موجود نبود می توان با راست کلیک بر روی منو پنجره Project Guide را به برنامه افزود, در این بخش با کلیک بر روی Define the Project در ابتدا تاریخ شروع پروزه مشخص نموده و در مرحله در صورتی که از MSProject server استفاده نمی کنید از Option مربوطه N0 را انتخاب و تغییرات را Save کنید.

همیارپروژه MSP

در صورتی که بعد از ذخیره پروژه و یا در زمان ثبت اطلاعات مربوط به فعالیت ها تمایل به تغییر زمان شروع پروژه داشتید می توانید برای تعیین زمان شروع پروژه مسیر زیر را طی کنید.

از منوی Project بر روی Project information کلیک کنید صفحه ی زیر ظاهر می شود.

MSP

در این صفحه زمان شروع پروژه را در فیلد Start date وارد نمایید.

در اینجا آشنایی با نرم افزار MSP بخش چهارم به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر آموزش MSP می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه های مهندسی صنایع و انجام پروژه نرم افزار MSP خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

 

نویسنده: زهرا رستمی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی پروژه های متلب و پایتون محفوظ است.