totop

آموزش ریاضی در اکسل به چه صورت است؟یکشنبه 02, ژوئن 2024

آموزش فرمول نویسی و محاسبات در اکسل

آموزش فرمول نویسی و محاسبات در اکسل

ریاضی، فرمول‌نویسی و محاسبات، از جمله مفاهیمی است که برای طیف گسترده‌ای از افراد، سخت و نامفهوم است و برای انجام پروژه های ریاضی ، بررسی و حل آن، نیاز به وقت‌ بسیاری دارند. اما از آنجا که اکسل، با این مفاهیم پیوند عمیقی دارد و اساسا فضای آن برای بررسی، تجزیه و تحلیل داده‌ها و فرمول‌ها، توابع، ریاضیات و… است. از همین جهت، باتوجه به ارتباط بین دو پدیده ریاضی و اکسل، در جستار پیش‌رو به بررسی آموزش و یاددهی ریاضی ، توابع و فرمول‌نویسی ، آموزش ریاضی برای کسب‌وکارها و… در فضای اکسل پرداخته شده است.

نحوه اجرای محاسبات در اکسل

محاسبه و انجام پروژه های محاسبات عددی ، یکی از کاربردهای ساده در اکسل است. شیوه انجام این محاسبات به‌شکل زیر است:

 • درج علامت مساوی در یکی از سلول‌ها که به معنای ایجاد یک فرمول است.
 • معادله مورد محاسبه خودتان را بنویسید؛ مثلا اعداد ۴ و ۶ را می‌خواهید جمع کنید. به این شکل بنویسید: ۴+۶=
 • در نهایت بعد از نوشتن معادله، دکمه اینتر را بزنید تا محاسبه‌تان نهایی شود.

حال، به جای وارد کردن عددهای مذکور، در فرمول مورد نظر، امکان جای‌گذاری آن‌ها در سلول‌های جداگانه وجود دارد؛ بعد از آن، سلول‌ها را در فرمول خود ارجاع دهید، به عنوان مثال، =A1+A2+A3

توابع فرمول‌نویسی در اکسل

توابع ریاضی در اکسل، فرمول‌هایی هستند که در این نرم‌افزار وجود دارند. کاربرد این توابع، آسان‌تر شدن اقدامات در فرمول‌ نویسی اکسل است. نحوه استفاده از این توابع به این شکل است که ابتدا سلول‌های هر بخش را انتخاب می‌کنید؛ سپس علامت = را اضافه می‌کنید که در واقع نام تابع را انتخاب و ورودی‌های مربوط به آن را مشخص می‌کنید.این نکته را در نظر داشته باشید که شبیه به همین توابع و فرمول نویسی در انجام پروژه در نرم افزار اکسس وجود دارد.

در اکسل، توابع مختلفی وجود دارد که برحسب کارکردشان، دسته‌بندی می‌شوند. برخی از مهم‌ترین توابع عبارتند از:

 • توابع مالی
 • توابع متنی
 • توابع منطقی
 • توابع مثلثاتی و ریاضی
 • توابع داده‌ها
 • توابع اطلاعاتی و مهندسی
 • و …

به عنوان مثال از تابع Sum (جمع) برای نشان‌دادن عملکرد توابع استفاده می‌کنیم. ورودی‌هایی که به تابع جمع یا همان Sum داخل می‌شوند، سلول‌های A1 و A2 هستند. وقتی‌که شما معادله را وارد کردید، با زدن دکمه اینتر، می‌توانید نتیجه این تابع را ببینید.

نمونه توابع دیگری هم در اکسل موجود است که با حروف اختصاری نوشته می‌شود. تابع find، mod، sumif، Left، تابع شرطی if و… نمونه‌هایی از همین نوع هستند که به شکل‌های مختلفی حل می‌شوند. به عنوان نمونه تابع Find به شکل زیر انجام می‌شود:

فرمول نویسی در اکسل

در این مثال، تابع عدد یک را برمی‌گرداند، چون e اولین حرف در رشته elephant است. بنابراین عملکرد توابع در excel شکل‌ها و حالت‌های متفاوتی دارد.

آموزش ریاضی در اکسل ویژه چه کسانی است؟

در نگاه اول، این‌طور به‌نظر می‌رسد که آموزش ریاضی در اکسل‌، صرفا کاربردی درسی و تحصیلی دارد و افراد عادی یا فعالان اقتصادی، نیاز چندانی به آن ندارند؛ در حالی‌که این تصور غلط است. درست است که یکی از کاربردهای ریاضی در اکسل، ویژه دانشجویان، محصلان و رشته‌های مختلف درسی است، اما سایر فعالان در عرصه‌های مختلف مثل حسابداران، فعالان خرد و کلان اقتصادی در سطح جامعه، مدیران مالی در تراز بالا، میانه و پایین اداری و برنامه‌ریزی و به‌طور کلی هر کسی که سروکارش با حساب و کتاب، اعداد و فرمول، محاسبات است می‌تواند از خدمات محاسباتی، ریاضی و عددی اکسل بهره‌مند شود. بر همین اساس در ادامه به معرفی نمونه‌ای از فرمول‌های مورد استفاده در این نرم‌افزار پرداخته شده است.یکی از نکات مهم در استفاده ریاضی در اکسل بکارگیری آن در انجام پروژه های متلب نیز می باشد.متلب یک نرم افزار بر مبنای ریاضی است که بسیاری از موارد از اکسل بعنوان دیتاست خود استفاده میکند.اگر بخشی از این محاسبات در اکسل انجام شود کار در متلب ساده تر خواهد شد.

مراحل و راه‌کارهای فرمول‌نویسی در اکسل

 1. یک سلول را در داخل نرم‌افزار انتخاب کنید.
 2. علامت = را بنویسید و بعد از آن یکی از توابع اکسل، مثلا =SUM را بنویسید.
 3. درج پرانتز باز: در مرحله سوم یک پرانتز باز، مانند شکل مقابل: (. رسم می‌کنید.
 4. اضافه‌کردن پرانتز بسته: در این بخش حدود سلول‌هایی که قرار است عمل فرمول‌نویسی روی آن‌ها انجام شود را مشخص کنید و سپس یک پرانتز بسته، بگذارید. ).
 5. در نهایت گزینه Enter را بزنید تا نتیجه فرمول ایجاد شود.

فرمول‌های اکسل علاوه‌بر جمع، تفریق، ضرب و تقسیم، برای کارهای دیگری نظیر حساب‌کردن هزینه رهن و اجاره، مقدار وام دریافتی، تعداد آن‌ها و موارد مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جمع‌بندی

یکی از کاربردهای مهم اکسل، محاسبات و ریاضیات است که از ابزارهای مختلفی مثل توابع، فرمول‌های ساده و پیچیده و روش‌های مختلف محاسبه برای معادله‌ها و تمارین عددی، آماری در رشته‌های مختلف تحصیلی مثل ریاضی، آمار، مهندسی، حسابداری و… استفاده می‌کند و به‌نوعی کار را برای به‌دست آوردن پاسخ ساده‌تر می‌کند. این فرمول‌ها و توابع، انواع مختلفی دارند که برحسب نیاز فرد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به‌ذکر است که این توابع صرفا برای رشته‌های مرتبط قابل استفاده نیست؛ بلکه برای تمام افرادی که سروکارشان با اعداد، ارقام و محاسبات مختلف، اعم از مالی، معماری، مهندسی و… است، کاربرد دارد و می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر در حوزه سفارش فرمول نویسی در اکسل پروژه ای دارید میتوانید از طریق آیدی تلگرام @fnalk برای ما ارسال کنید و یا به شماره واتساپ ۰۹۱۱۷۹۸۳۷۰۹ پیام دهید.همچنین از طریق ایتا نیز با همین شما میتوانید با ما در ارتباط باشید و توضیحاتت سفارش پروژه خود را برای ما ارسال کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی انجام پروژه های برنامه نویسی محفوظ است.