" > آموزش حسابداری جلسه دوم( تحقق درآمد) | همیار پروژه | آموزش حسابداری| انجام پروژه حسابداری
با ما تماس بگیرید
ساعت : 8 الی 23
09117983709 - 09330859275
(مشاوره و سفارش پروژه)
totop

آموزش حسابداری جلسه دوم( تحقق درآمد)سه‌شنبه 01, سپتامبر 2020

آموزش حسابداری

حسابداری

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه آموزش حسابداری ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما رشته حسابداری را یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

آموزش حسابداری

اصل تحقق درآمد

بر اساس اصل تحقق, درآمدها بدون توجه به زمان دریافت وجه نقد مربوطه, در زمان تحقق شناسایی می شوند, معمولا زمانی درآمد را تحقق یافته فرض می کنند که فرآیند کسب سود کامل با حداقل قسمت اعظم آن کامل شده باشد.

فرآیند کسب سود در حسابداری عبارت از مجموعه ای از عملیات است که از خرید مواد اولیه و سایر عوامل تا تبدیل آنها به کالای ساخته شده و نهایتا فروش محصولات و دریافت وجه آنها در بر می گیرد.

اصل تطابق هزینه ها با درآمدها

بر اساس اصل تطابق برای اندازه گیری سود هر دوره باید هزینه های هر دوره درآمدهای همان دوره مقابله نمود. به عبارت دیگر برای تعیین سود هر دوره باید هزینه هایی که برای کسب درآمد های همان دوره تحمیل شده اند را از درآمدها کسر نمود.

میثاقها یا اصول محدود کننده

میثاقها یا اصول محدود کننده کاربرد مفروضات کاربرد و اصول حسابداری را در چارچوب خاصی محدود می سازند.

میثاقها یا اصول محدود کننده اثر تعدیل کننده بر حسابداری و گزارش گیری مالی دارند.

فزونی منابع بر مخارج

هدف گزارشگری مالی فراهم کردن اطلاعات لازم برای تصمیم گیری است. اما مخارج تهیه این اطلاعات نباید بر مناقع آن فزونی یابد.

اصل اهمیت

به موجب اصل اهمیت در مورد مبالغ و اقلامی که بنابر وضعیت , محیط و عملکرد موسسه, جزئی و ناچیز محسوب می شوند, می توان از اعمال دقیق اصول حسابداری خودداری کرد.

اصل محافظه کاری:

محافظه کاری بدین است که در شرایط ابهام , اعمال قضاوت برای انجام برآورد به نحوی صورت گیرد که درآمدها یا دارائیها بیشتر از واقع و هزینه ها یا بدیها کمتر از ارائه نشود.

محافظه کاری عبارت است از کاربرد درجه ای از مراقبت که جهت انجام برآورد در شرایط ابهام مورد نیاز است به گونه ای که درآمد ها یا دارائیها بیشتر از واقع و هزینه ها کمتر از واقع ارائه نشود.

مهمترین ویژگیها یا خصوصیات کیفی اطلاعات حسابداری عبارتند از:

  • مربوط بودن
  • قابلیت اتکا
  • قابلیت مقایسه

مربوط بودن:

یکی از ویژگیهای کیفی و اساسی اطلاعات حسابداری است. ارائه اطلاعات مربوط, تصمیم گیرندگان را در اخذ تصیمات منطقی یاری می دهد و می تواند عاملی برای جلوگیری از بروز ابهام و سردرگمی در بررسی و مطالعه اطلاعات مالی محسوب شود.

ویژگی مربوط بودن اطلاعات مالی مبتنی بر مفاهیم زیر می باشد:

اهمیت , به موقع بودن, رجحان محتوا بر شکل قابل فهم بودن و افشای کامل است که هر یک از این مفاهیم یا ویژگیهای فرعی در زیر تشریح می شود.

اهمیت

اهمیت در حسابداری یک مفهوم نسبت است که کیفیت و کمیت آن از طریق میزان تاثیری که اطلاعات حسابداری بر تصمیم گیریها دارد ارزیابی و تعیین می گردد.

به موقع بودن

به موقع بودن به موضوع مناسب بودن زمان ارائه اطلاعات مالی اشاره دارد, زیرا بسیاری از انواع اطلاعات مالی, نسبت به گذشت زمان حساسیت زیادی دارند و به سرعت ارزش خود را از دست می دهند.

رجحان محتوا بر شکل

در حسابداری و گزارشگری مالی بر محتوای اقتصادی عملیات و رویدادها تاکید می شود, هر چند شکل عملیات و رویداد ها مغایر با محتوای آنها باشد و نجوه عمل دیگری را ایجاب کند.

قابل فهم بودن

صورتهای مالی باید برای اشخاصی که دانش متعارفی از حسابداری دارند, بالقوه قابل فهم و قابل استفاده باشد. به همین دلید ویژگی قابل فهم بودن را وابسته به دانش استفاده کنندگان گزارشهای مالی می دانند.

افشای کامل

هدفهای حسابداری و گزارشگری مالی ایجاب می کند که اطلاعات مربوط به گونه ای مناسب و کامل افشا شود. افشا به عنوان یکی از اصول اساسی حسابداری تشریح می شود.

قابلیت اتکا

قابلیت اتکا به اعتماد و اتکایی اشاره دارد که استفاده کنندگان می تواند بر اندازه گیری های گزارش شده در صورتهای مالی اساسی داشته باشد. نتایج اندازه گیریهای حسابداری هنگامی قابل اتکا است که به طور صادقانه معرف ارزشهایی باشد که انتظار می رود یا در نظر است ارائه کند.

قابلیت مقایسه

سرمایه گذاران و اعتباردهندگان, امکانات و فرصتهای سرمایه گذاری و اعطای اعتبار گوناگونی دارند. تصمیمات آنان نیز گاهی بر مبنای مقایسه عملکرد واحد تجاری مورد نظر در طول زمان ( چندین سال) و یا عملکرد چندین واحد تجاری برای دوره یا دوره های زمانی یکسان , اتخاذ می شود.

ویژگی ” قابلیت مقایسه” مبتنی بر مفاهیم

  • رعایت یکنواختی یا ثبات رویه
  • همسانی رویه ها

است که به عنوان اجزا یا ویژگیهای وابسته به ” قابلیت مقایسه” هر یک را تشریح می کنیم.

رعایت یکنواختی

رعایت یکنواختی به قابلیت مقایسه اطلاعات ارائه شده توسط یک واحد تجاری در طول زمان اشاره دارد.

به طور کلی, به کارگیری یکنواخت اصول و رویه های حسابداری و استفاده از اصطلاحات یکسان و طبقه بندیهای مشابه در سالهای مختلف, کیفیت ” قابلیت مقایسه” اطلاعات ارائه شده را بالا می برد.

همسانی رویه ها

ویژگی دیگر وابسته به کیفیت ” قابلیت مقایسه” همسانی رویه ها است که به قابلیت مقایسه نتایج گزارش شده بین دو یا چند واحد تجاری در مقطع یا مقاطع زمانی یکسان, اشاره دارد.

در اینجا آشنایی با رشته حسابداری بخش دوم به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر رشته حسابداری می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه های حسابداری خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

 

نویسنده: زهرا رستمی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی پروژه های متلب و پایتون محفوظ است.