" > آشنایی با متلب ( همبستگی عرضی دو پالس) | همیار پروژه | انجام پروژه متلب
با ما تماس بگیرید
ساعت : 8 الی 23
09117983709 - 09330859275
(مشاوره و سفارش پروژه)
totop

آشنایی با متلب ( همبستگی عرضی دو پالس)چهارشنبه 22, جولای 2020

آشنایی با محیط Matlab

در ادامه آموزش های سایت همیارپروژه برنامه نویسی متلب ارائه خواهد شد .آموزشها از مقدماتی تا پیشرفته ادامه دارد و ما به شما کدنویسی در نرم افزار متلب را یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

انجام پروژه متلب

همبستگی عرضی دو پالس

در این قسمت می خواهیم تابع همبستگی عرضی دو پالس را در متلب به صورت زیر نشان دهیم بنابراین داریم:

که در رابطه فوق u(t) تابع پله می باشد.فرضیات زیر را در نظر بگیرید:

در این صورت برنامه همبستگی عرضی دو پالس در متلب به صورت زیر در خواهد آمد:

که در این صورت خروجی به صورت زیر در می آید:

تابع real در متلب قسمتهای موهومی باقیمانده ی مربوط به خطاهای عددی را حذف می نماید.

نرم افزار متلب طیف وسیعی از دستورات قابل انعطاف و تعمیم پذیر را در فضای دو بعدی و سه بعدی در اختیار کاربر قرار می دهد. توابع ترسیمی را می توان در سه گروه طبقه بندی نمود. مدیریت گرافیکی, ایجاد سطح و منحنی, برچسب گذاری مشخصات نمودار. اگر چه دستورات ترسیمی در متلب زیاد نمی باشد اما اغلب موارد استفاده نمودن از این توابع و نحوه ی برچسب گذاری آنها یکسان می باشد. توابعی که موارد استفاده شان را توضیح می دهیم در جدول زیر بیان شده اند:

هنگام ایجاد نمودارها در متلب, کاربر باید تمام تلاش خود را جهت اینکه ۱) نمودارها مبین اهداف خواسته شده باشند . ۲)دارای وضوح کامل همراه با برچسب گذاریهای لازم , محورهای نشانه گذاری شده , عنوان شکلها, مشخصات شکلها و نمایش مقادیر عددی مهم باشند, قرار دهد. هر ابزاری جهت کامل کردن شکل خروجی متلب مانند رنگ, نوع خط, نشانه ها, متنها باید موجب گمراه شدن خواننده نگردد.

دستورات ساده ایجاد توابع در متلب , متشکل از توابع مدیریتی اضافی می باشند. به هر حال, به جز در مورد توابع مدیریتی , ترتیب قرار گیری این توابع , در اغلب موارد در کد نویسی متلب دلخواه می باشد. همچنین

به کارگیری بر چسب گذاری و توابع مشخصه ی نمودار نیز اختیاری می باشد. نرم افزار متلب محورها را مدرج کرده و اندازه ی محورها را نیز به صورت برچسب هایی , حتی اگر بیش از یک سری داده ترسیم شود, روی محورها قرار می دهد. بنابراین, کاربر می تواند در صورت استفاده ی صحیح از تابع عا نمودارهایی با برچسب گذاری لازم ایجاد نماید.

نمودارها در پنجره ی شکل در متلب ترسیم می شوند, که این پنجره توسط متلب در هنگام اجرا نمودن کدها در صورتیکه هر یک از توابع مدیریت, ایجاد و برچسب گذاری نمودارها فراخوانی شود, به وجود می آید. زمانی که یک برنامه که می تواند یک فایل متنی یا یک تابع باشد , از بیش از یک تابع ایجاد نمودار در متلب استفاده کند, متلب پنجره ی شکل جدیدی ایجاد خواهد کرد و هر پنجره شکلی که قبلا ایجاد شده است پیش از ایجاد پنجره ی شکل جدید , از بین خواهد رفت. جهت ایجاد هر نمودار در پنجره ی شکل خاص خودش , کاربر باید از دستور زیر استفاده نماید.:

در تابع figure حرف n , عدد صحیح می باشد. اگر آرگومان دستور figure حذف شود, نرم افزار متلب به صورت خودکار مقدار صحیح بعدی را به عنوان آرگومان آن در نظر می گیرد.کاربر همچنین می تواند نمودار ساخته شده ی مستقل را با استفاده از دستور زیر در یک پنجره به صورت کد نویسی با استفاده از Subplot انجام دهد.کد را در زیر مشاهده می نمایید:

دوآرگومان اول, پنجره را به بخشهایی تقسیم می کنند ( به صورت ستونی و سطری), و اندیس سوم نشان دهنده ی بخشی است که نمودار در آن بخش ترسیم می شود. مقدار I برای این آرگومان مبین گوشه ی بالا , سمت چپ می باشد و مجموع تعداد سطر ها و ستونها مبین گوشه ی پایین سمت راست می باشد. با اضافه نمودن این عدد, پنجره از چپ به راست در متلب حرکت می نماید.

که این کار از سطر بالا شروع می شود. هر تابع مدیریتی و یا برچسب گذاری که پس از دستور figure/subplot در برنامه ظاهر شود , تنها در مورد بخشی که توسط آرگومان سوم دستور subplot تعیین می شود, اعمال خواهد شد. در هر بخش هر مجموعه ی سازگاری از توابع ایجاد نمودارهای دو بعدی و یا سه بعدی می تواند مورد استفاده واقع شود.

اگر تنها نیاز به یک پنجره ی شکل داشته باشیم , دستور figure می تواند حتی در صورت استفاده از دستور subplot حذف شود.از آنجا که هر تابع ایجاد شکل یک پنجره ی شکل جدید باز می کند, جهت ترسیم بیش از یک منحنی , سطح و یا خط ( و یا ترکیبی از اینها) روی یک نمودار, کاربر باید از دستور زیر استفاده نماید.

که پنجره ی کنونی را فعال نگاه می دارد. اما, کاربر تنها مجاز به استفاده از توابع ایجاد نمودار همساز مانند : surf , plot3 یا plot وfill می باشد. همه اشکالی که ایجاد شده اند می توانند با استفاده از انتخاب گزینه ی copy figure در منوی پایین کشیدنی Edit در هر جای دلخواه در محیط ویندوز کپی شوند. نرم افزار متلب ابزارهایی را جهت تبدیل یک شکل به فرمت سازگار با بسیاری از پرینترهای متداول ارائه می دهد.

در اینجا آشنایی با محیط متلب بخش هفتاد و چهارم به پایان رسیده است و در آموزش های بعدی به مباحث دیگر آموزش متلب می پردازیم. همچنین از شما مخاطبین عزیز سایت همیارپروژه دعوت می کنم که برای انجام پروژه متلب خود آموزش های ما را دنبال نمایید.

 

نویسنده: زهرا رستمی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حق نشر برای همیارپروژه – مرجع اصلی پروژه های متلب و پایتون محفوظ است.